Napište nám
 
 

Tip na : stavbu pergoly

Jednou z jara jsme tak s Ivou povídali o zahradě, slovo dalo slovo a vrhli jsme se na stavbu pergoly.
Hned na začátku musím říct, že nejsem truhlář. Do této doby šlo jen o drobnosti, hračky, poličky , stojánky a tak.
Bez tchána by pergola nestála. Jeho pomoc a rady byly k nezaplacení. Je to naše společné dílo. A jak to bývá někdy se musela zapojit celá rodina, holky moc pomohly se zastřešením a natíráním.
Jo a jak to bývá, nikdy to nebude hotové. Vždy bude co vylepšovat...

Tahkle nějak to celé nakonec dopadlo

Začalo to, jak jinak, vyměřováním základů. Měřili jsme to s Ivou snad 10krát, přeměřovali a celé znovu.
Z obrázku je vidět jak to asi probíhalo. Napřed jsme to s Ivou rozměřili a natloukli kolíky.
Pak jsem vyryl čtverec asi tak 40 x 40cm a udělal rovinu. Hadicovou vodováhou jsme pak tyto plochy srovnali do jedné roviny. Vrtákem jsem pak vyvrtal díry asi tak 80cm hluboký. Tady se znovu projevila tchánova moudrost. Zatímco jsem se svíjel kolem vrtáku, tak se objevil s pilou, prkýnkama a začal ztloukat rámečky. Napřed jsem nechápal, no ale pak mi cvaklo.
Pergola je ve svahu, je potřeba podle něčeho srovnat rovinu a je potřeba udělat pěkné zakončení. toho co vyčnívá nad úroveň terénu.
Jak je vidět z fotky přes rámečky leží fošna. Jednak kvůli chycení roviny a na fošně jsou rysky - rozteče patek. (jak to bývá proběhlo pečlivé vyvažování a měření a nakonec stejně pergola není obdelník. Letí to asi o 1cm).

Základy  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Základy  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Základy
Základy  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Základy

Pak už chybělo jen objednat přibližně 1/2 kubíku betonu.
Ten přivezli a s dědou jsme to tam společně naházeli. Dalo nám to asi půl dne. Sám bych to neudělal. Protože beton se musel relaivně rychle zpracovat. Samozřejmě během akce začalo pršet :-)
Do zabetonovaných děr jsme zapíchali kovové patky. Viz.fotky

No a zatím co beton tvrdnul a zrál, tak hurá na trámy.
Několik týdnů předem po odpolednách, jsem připravoval trámy.
Chtěli jsme je alespoň dvakrát natřít před spasováním dohromady.
Trámy dovezli z pily už ohoblované. Já jsem pak všechno naměřil, řezal, vrtal a frézou jsou sražené hrany.

Základy
Stavba  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Stavba

Vlastní stavba proběhla tak rychle, že nemám žádnou fotku z průběhu stavby. Začali jsme kompletovat pergolu z jednoho boku, napřed stojky v rozích : postavit a usadit v patce a provrtat průchozím šroubem.
Trám byl před provrtáním podložen, aby byl asi tak 1,5cm nad zemí. Po konečné kompletaci jsem přidal z každé strany patky jeden závrtný šroub v rohu patky.
Takže: co patka, to jeden průchozí šroub a dva závrtné šrouby.
Na fotce je pergola už i s fošnama nahoře.

Z dalšího průběhu stavby už fotky nemám. Probíhalo to asi následujícím způsobem. Spoje jsem zajistil. Spoje, kde trámy navazují kolmo jsou zajištěné kolíkem. Šikmé vzpěry jsem sešrouboval.
Jako další přišla na řadu střecha. Prkna jsme natřeli světlejším odstínem než trámy. Zvrchu jsme přes prkna dali lepenku a krytinu. Asi obvyklý postup. Z boku je jako zakončení lišta.
Nabízím pár fotek, detailů jednotlivých spojů. někde je vidět spoj kolíkem, jinde spoj šroubem.
Po dodělání toho všeho, přišla na řadu podlaha. Odryl jsem hlínu a nasypal vrstvu štěrku. V plánu je ještě vrstva jemného štěrku a dlažba.
Protože pergola stojí ve svahu je vyroben okraj z kamene. Sice jsme vymýšleli různé betonové obrubníky, ale to je všechno o penězích. Ten kámen jsme měli na zahradě a tedy zadarmo. Tak proč to nevyužít a podle mě se to docela povedlo.
Ostatně, mrkněte na fotky.

Detaily Detaily Detaily Detaily
Detaily Detaily Detaily Detaily
Detaily


Závěrem :  Co jiného může být na závěr než nedostatky a chyby. Po bitvě je každý generál a tak i já trochu zkritizuji vlastní dílo :

  • Chtělo to lepší přípravu. Hned jak dovezli dřevo, chtělo to týden dovolené a rychle postavit. Trámy byly ohoblované a nevysušené. Na zahradě ležely 2 měsíce než došlo ke stavbě a za tu dobu se přeci jen trochu zkroutily
  • Pergola je velká : Trámy na kterých sedí fošny jsou 4m dlouhé. Mělo to být tak, aby střecha přečnívala přes okraj pergoly o 40-50cm
  • Je to vysoký : z boků a zpředu bude vchod. Stávající výška je skoro 2m. Stačilo 185cm
  • Nevím jestli je dobré mít rovnou , plochou střechu. Možná, kdyby byla lomená , třeba by vypadalo líp. Hlavně zepředu se pergola zdá opticky vysoká.
  • To je vše, o jiných vyložených chybách zatím nevím.
Ještě jednu poznámku ke střeše. Jak je z fotek vidět, je použit šindel. Původně jsem chtěl mít na střeše makrolon. Ale když nám udělali rozpočet na střechu na 10 000tisíc tak to člověka donutilo vymyslet něco levnějšího.
Jen pro zajímost. Cena pergoly. To co vidíte, trámy + fošny , přišly hodně pod 10 000Kč. Ale když se k tomu připočte to další, cena dost roste. Mám na mysli : beton, patky, štěrk, barva, prkna a krytina na střechu, atd., atd.


Dělal jsem i nábytek do pergoly, tj. stůl, 2 křesla, lavice a 2 malé odkládací stolky. To bude další kapitola.

   | Hlavní stránka ...  | Kutil Amatér ...  |