Napište nám
 
 

Tip na dovolenou :

V roce 2009 padla volba na Jesníky. V tomto koutě republiky jsme ještě nebyli a lákal nás Praděd a pár dalších míst v okolí. Tentokrát jsme chtěli pokoj v hotelu a polopenzi.

Hotel Neptun

Cesta :

Cestu jsme moc neplánovali, nebyl žádný konrétní cíl. Nakonec jsme dali krátký odpočinek v Lanškrouně. Obešli jsme náměstí, zašli na polívku a jeli jsme dál. Tahle dovolená byla vůbec polívková. Na polívku jsme zašli, kde se dalo.

V podvečer jsme byli na místě. Hotel Neptun byl moc pěkný, i s okolím. Dobře vařili a hotel poskytoval dost možností, jak trávit volný čas. Sauna, Pingpong, volejbal, minigolf , venku šachy kuželky. Zkrátka paráda. v týdnu jsme vyzkoušeli venkovní bazén, venkovní šachy, kuželky, atd.
Párkrát byl i rodinný turnaj v ping-pongu. Byli jsme spokojený.

V den příjezdu jsme stihli ještě podvečerní procházku dolů do Malé Morávky.

Den První:

Na hotelu měli plakát o hradu Sovinec. Upoutalo nás to a nelitovali jsme. Na hradě byl průvodce v dobovém kostýmu a prohlídka doprovázela několik vystoupení herců. Moc pěkný. Hrad se neustále opravuje. Můžu jen doporučit.

U hradu bylo příjemné posezení, a další cíl naší cesty bylo město a Hrad Šternberk.

Cestou zpátky jsme nechali auto u cesty a vydali se do lesů, směr Rešovské vodopády. Byla to procházka asi 5km lesní cestou. Příjemná cesta mírně do kopečka. Vodopády pak stály za to. Člověk by ani nečekal, kde se to bere uprostřed lesů.

Ten den jsme byli dost unavený. Byla moc fajn relaxace u hotelu. Jen tak se natáhnout na trávu a vykoupat se v bazénu.

Hrad Sovinec  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hrad Sovinec  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hrad Sovinec  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hrad Šternberk  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rešovské vodopády  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rešovské vodopády
Praděd
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pohled na Dlouhé stráně  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Praděd, pohled na start našeho výšlapu  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Cesta údolím Bílé Opavy  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Cesta údolím Bílé Opavy  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Cesta údolím Bílé Opavy

Den Druhý

V pondělí jsou hrady a zámky obvykle zavřené a tak jsme si dali za cíl dominantu Jeseníků : Praděd.

Pro cestu nahoru jsme využili autobus až na Ovčárnu a pak pěšky.
Měli jsme kliku na počasí.
Praděd je opravdu nádherná dominanta.
Na Pradědu byla polívka (moc dobrá), pohledy a nějaké sladkosti a hurá dolů. Na cestu dolů jsme si za poplatek půjčili koloběžky. Holkám se to moc líbilo. Cesta byla pohodlná a rychle utekla.

Pak jsme se museli kousek vrátit a vydali jsme se dolů po modré a pak po žluté údolím Bílé Opavy. Nádherná procházka údolím říčky. Chvílema cestou necestou. Lávky chodníčky a tak.

Den Třetí

Chtěli jsme si tak trochu odpočinout na kratších pochodech.
Jako první jsme vybrali Rejvíz. Krásná procházka lesem až k jezírku. Ticho, pohoda, rovina. Jen u jezírka bylo moc lidí. Vyfotit jezírko bez lidí se pomalu nedalo.

Hospoda u parkoviště stojí za návštěvu. Opěradla židlí jsou vyřezaná podle známých osobností. A moc dobře vaří.

Po obědě jsme si to vyšlápli na rozhlednu. Samozřejmě jsme se co nejvíc přiblížili autem. Až k hospodě Křížový vrch. Byla zvenku moc pěkná, ale dovnitř jsme nešli a hurá na vrchol. I tak to bylo asi 5km. Rozhledna stála za to. pěkný výhled a taky příjemné posezení u rozhledny.

Cestou zpátky jsme se stavili ještě v Jeskyni na Pomezí. (Příjemný chládek) Na Macochu to sice nemá, ale rozhodně to stojí za návštěvu.

Rejvíz  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rejvíz  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rejvíz  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zlatý Chlum
Šerák
 
 
 
 
 
 
 
Šerák  
 
 
 
 
 
 
Šerák  
 
 
 
 
 
 
 
 
Jánský Vrch

Den Čtvrtý :

Naplánovali jsme výpravu na Šerák. Nahoru lanovkou a zpátky pěšky.
Ještě zámek Jánský vrch. Klidné místo s krásným výhledem do kraje. Ale celkově už jsme tak trochu vyjeli z hor a kopců do rovinaté krajiny. Byl to trochu nezvyk.

Den pátý :

Velké losiny. Výlet na celý den. Navštívili jsme jednak zámek a jednak papírnu. Údajně poslední továrna na ručně čerpaný papír v Čechách. Vyslechli jsme jednak výklad o historii a taky jsme se podívali do provozu. Každý návštěvník si to pak může na zahradě vyzkoušet. A tak v naší sbírce fotek a pohlednic přibyl i list A4 ručně čerpaného papíru s vodoznakem Velkých Losin.

Velké Losiny  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Velké Losiny  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Velké Losiny
Zámek Bruntál
 
 
 
 
 
 
 
Červenohorské Sedlo  
 
 
 
 
 
 
Dlouhé Stráně  
 
 
 
 
 
 
 
 
Dlouhé Stráně  
 
 
 
 
 
 
Dlouhé Stráně  
 
 
 
 
 
 
 
 
Dlouhé Stráně

Den šestý :

Stavili jsme se na zámku v Bruntále. Jen podívat a pro pohledy. Pak autem přes Červenohorské sedlo, se zastávkou na polívku a krátkou procházku. Náš hlavní cíl byla Elektrárna Dlouhé stráně. Každý kdo se tam chce podívat se musí objednat zhruba týden dopředu. To byla pohodička. Přijel pro nás autobus, dovezl nás k elektrárně a pak i na vrchol k nádrži. Ten den bylo vedro a tak jsme byli rádi, že nemusíme šlapat pěšky. Je to pěkný a úžasný co tam postavili. Ale stavět se začalo ještě za minulého režimu a moc by mě zajímalo jestli by to ČEZu dnes prošlo :-) . Ale jako člověk technického vzdělání vím, že takové zařízení je nutností. A taky nejsem úplně přesvědčen, že je rentabilní budovat sluneční, nebo větrné elektrárny. Podle mě by to chtělo spíš investovat do výzkumu a vymyslet levnější výrobu účinnějších slunečních kolektorů.

Den sedmý :

Cesta domů a Hrad Bouzov. Hotelu jsme zamávali a s malým zablouděním jsme dorazili na Bouzov. Na hradě bylo plno lidí a zrovna byl jakýsi turecký den. Všichni průvodci byli v přestrojení za turky. Určitě zajímavé zpestření. Přecpali jsme se tureckým medem a jinými sladkostmi, až nám nakonec bylo blbě.

 
Hrad Bouzov  


Závěrem :

Opět krásná dovolená. Poznali jsme Krkonoše, Šumavu a teď Jeseníky. Když mi teď někdo řekně Jeseníky, představím si krásné hory a hlavně samé lesy. Lesů bylo všude hodně a málo turistických chat.

no a příště ... děti odrůstají, pokud to půjde chtěli bychom ještě jednou k moři...
nebo Posázaví, Berounka , ještě uvidíme.

   | Hlavní stránka ...  | Cestování ...  |