Napište nám 
 

Středověk

V posledních pár letech jsem se trochu víc začal zajímat o historii naší země , hlavně středověk. Je pro mě zajímavé jaké stroje zařízení používali lidé před několika staletími. A jak tyto věci fungovaly. Asi proto zkouším ve volných chvílích vyrábět funkční modely těchto věcí. Ale jak to bývá volného času je málo. Za většinou modelů je několik měsíců práce, protože je to skutečně jen záležitost volného času.
Každý model taky znamená plánky, pro složitější modely jsem prováděl i jednoduché výpočty (spíš ze zájmu).

Středověká židle. Viděl jsem středověkou židli, k tomu jsem dohledal pár fotek a obrázků na internetu.

Židle středověk ...
 
 
trebuchet ...

Vyrobil jsem prak, a 2 trebuchety. V současné době mám rozpracovaný třetí trebuchet. Jak doufám , opět o něco dokonalejší.
Tento trebuchet na obrázku je v pořadí druhý. Snaha byla o funkční model, na kterém bude vidět, na jakém principu zbraň pracovala. Zajímavý je poměrně malý rozptyl.
Model nakonec skončil v muzeu, ikdyž původně jsem ho zamýšlěl jako funkční model na akce typu dětský den.

Středověký jeřáb. O něco složitější model. Opět jen podle obrázků a fotek. Uvidíme jak se bude líbit při nějaké akci ...

jeřáb středověk ...
 
trebuchet2 ...

Trebuchet ... Je trochu bytelnější než předchozí model (ten skončil v muzeu). Tento model je o něco větší. Je možné měnit hmotnost závaží/protiváhy. Je možné vyměnit i kapsu na střelu.
Před akcí obvykle posbírám kamení do trebuchetu a cca 20 minut minut trvá zastřílení trebuchetu.

 

Balista. Tato zbraň se používala od dob starověku. Ve středověku se používala pro střílení velkých šípů, nebo byli velké balisty, které dokázali střílet menší kameny. Ty se používaly k ostřelování hradů. Podle jedné takové předlohy jsem vyrobil tento model.

balista ...
 
krokvice , neboli středověká vodováha...

Středověká vodováha (nebo se tomu říká "krokvice").
Jedno odpoledne v dílně... Jinak taky ukázka, jak se ve středověku určovala rovina.

 

Zatím rozpracovaná věc. Beranidlo. Původně jsem si myslel, že beranidlo byla jen nějaká kláda. Ale stačila chvíle na internetu .... Beranidlo používali Asyřané a hodně ho pak vylepšili Řekové , po nich pak zbraň převzali Římané.

Beranidlo...
 
Labyrint , hračka na téme středověk...

Labyrint, neboli hračka na dětský den a jiné příležitosti. Rozměr 70 x 110cm
( Video dostupné zde... )

 
   | Hlavní stránka ...  | Trebuchet ...  | Jeřáb ...  | Trebuchet2 ...  | Balista ...  |